Malá kuchyň: praktičnost na prvním místě

Menší rozměry jsou stále živější téma.

Jste majitelem malé kuchyně? Potom víte, že v takovém prostoru je velmi důležité využít každého centimetru. Jak ale zajistit, aby kuchyň byla funkční a poskytovala dostatek prostoru a pohodlí při práci?

Úložný prostor v malé kuchyni

Každý dobře navržený kuchyňský prostor by měl nabídnout maximální množství úložných prostor.  Ani jeden centimetr proto nenechávejte neyužitý. Například horní skříňky potáhněte až ke stropu a na odkládání využijte i sokl pod spodními skříňkami, kde mohou být zásuvky či výsuvný schůdek k uložení plechů na pečení nebo pomůcek na úklid.

Rohové skříňky také poskytnou hodně úložného prostoru. K dalším vychytávkám výrobců malých kuchyní patří i výsuvná pracovní deska, kterou lze použít například při přípravě velkého nedělního oběda nebo jako příruční snídaňový stolek. Praktické jsou i zásuvky na umístění malých kuchyňských spotřebičů, které by jinak překážely na pracovní desce.

Několik rad pro malou kuchyň

• namísto klasických dvířek na skříňkách volte posuvné nebo roletky;
• zaplňte prostor klidně až po strop, využijte vertikální rozměr kuchyně;
• nešetřete na vnitřním vybavení skříněk a zásuvek;
• čím více předmětů bude v kuchyni na očích, tím menší se vám bude zdát;
• malým prostorem sluší světlé barvy a skleněné plochy.

• v malé kuchyni je důležité logické uspořádání prostoru, chladnička s mrazákem, popřípadě potravinová skříň by měla být co nejblíže vchodovým dveřím, dřez je příjemné mít pod oknem a mezi varným centrem a dřezem by mělo zůstat alespoň 30 cm volné plochy;
• varná deska by se neměla umisťovat do rohu, protože ukradne zbytečně mnoho místa, a měla by být vzdálená od konců a rohů pracovní desky alespoň 20 cm
• plynová varná deska by neměla být umístěna po oknem (aby průvan nesfoukl oheň);
• varné centrum byste neměli umísťovat vedle dveří a na frekventovaém místě.

A nakonec..pokud máte velkou rodinu a kuchyni velkou jen několik čtverečních metrů, proč neumístit jídelní stůl do obýváku a z kuchyně tak vytvořit doslova pracovní prostor, ve kterém bude jen malý snídaňový stolek nebo barový pult?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *