Rekonstrukce byla nevyhnutelná!

Jednou to přijít muselo! Řešení malé kuchyně bývá nejobtížnější. Při rekonstrukci malé kuchyně se vyvarujte kopírování stávající dispozice s jejími přednostmi i nevýhodami.

1. Spojení kuchyně a obýváku

Při rekonstrukci kuchaní je v současné době trendem propojit kuchyň s obytnými prostorami. Při rekonstrukci panelového bytu a přestavbě umakartového jádra se často vybourá příčka mezi kuchyní a obývacím pokojem. Kuchyňské skříňky pak volně přecházejí v nábytek v obýváku. Sjednotíte-li barvou a materiálem obývací část s kuchyňskou linkou, bude hlavní obytný prostor vypadat větší.

2. Stejná podlaha v celém bytě 

Ideální a trendy je položit do celého bytu stejnou podlahu, opticky tak prostory spojíte Při použití dřevěných, laminátových či jiných podlah se vzorem dřeva lze využít trik, kdy dlouhé linie opticky prodlužují místnost. Pokud máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem a chcete je naopak opticky oddělit, použijte dvě odlišné podlahy.


3. Různé barvy na stěnách 

Odlišnou výmalbou stěn a stropů lze dosáhnout dojmu vyšší, širší či delší místnosti. Dvě tmavší stěny naproti sobě místnost prodlouží, strop světlejší než stěny ji protáhne do výšky, prostor otevřou i dvě různé barvy na stěnách vedle sebe.

4. Jednoduchý a čistý design

V současnosti se dodržuje vodorovná linie po celé délce kuchyňské linky. Dvířka bývají hladká, často ve vysokém lesku. Trendem je bezúchytkové otvírání, používání širokých kontejnerů a klopen či dvouklopen. Horní skříňky bývají mnohdy nahrazeny policemi, pak ale mohou chybět úložné prostory.

5. Kuchyňská linka má ráda světlé barvy

Do malých prostor se nejvíce hodí světlé barvy nábytku i stěn. Napřílad světlé odstíny dřeva nebo jemné pastelové tóny. Oblíbenou barvou předních ploch je lesklá bílá. Čím světlejší barvy zvolíte, tím více kuchyň projasníte a opticky zvětšíte.

6. Spotřebiče vestavěné do linky

Moderní kuchyňské linky se osazují vestavnými spotřebiči. Abyste ušetřili prostor, můžete zvolit multifunkční troubu (teplovzdušnou či parní) kombinovanou s mikrovlnkou. 

Odsavač par se používá většinou vestavěný do skříňky, již lze využít jako další odkládací prostor. Komínová digestoř vypadá dobře, ale pouze je-li kolem ní dostatek volného místa. Čtyřplotýnková varná deska může být v případě, že v bytě bydlí jen jeden či dva lidé, nahrazena dvouplotýnkou.

7. Skříňky doplněné plnovýsuvy

Aby byla kuchyň praktická, nezapomeňte se zamyslet nad členěním úložných prostor. U spodních skříněk jsou plnovýsuvy vhodnější než klasické otvírání. Důležité je dát si pozor na kvalitu použitého kování. U horních skříněk stoupá zájem o výklopný systém otevírání.

V případě, že potřebujete maximálně využít prostor, lze horní skříňky rozdělit do několika řad a umístit je až po strop. Nejvýše položené skříňky pak ale budou přístupné jen za pomoci malých schůdků.

8. Dřez jako pracovní plocha

Důležitý je i správný výběr dřezu, jak jeho rozměru, tak i tvaru a orientace odkapávací plochy. Některé dřezy lze překrýt přídavnou deskou, kterou pak můžete použít jako další pracovní plochu. 

Odkapávací část dřezu může sloužit i jako místo pro odkládání horkého nádobí. Dřez nepatří do rohu, zvýšený rohový prvek, který tam často vznikne, je nepraktický a nevypadá dobře.

Mezi dřezem a varnou deskou by mělo být alespoň 60 centimetrů. Z ergonomického hlediska se doporučuje vyvýšené mycí centrum. U malých kuchyní to ale nelze doporučit, již tak krátká pracovní deska by se rozdělila na ještě menší díly.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *